czwartek, 21 kwietnia 2022

 NOWE PRZESYŁKI...


1. Gmina Działdowo (www.dzialdowo.pl) - to gmina wiejska położona w południowo-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, we wschodniej części powiatu działdowskiego. Siedziba gminy znajduje się w Działdowie. Jest to gmina rolnicza, charakteryzująca się cennym i malowniczym krajobrazem, na który składają się pagórki, zespoły wzgórz oraz jeziora o urozmaiconej linii brzegowej i cenne kompleksy leśne. W gminie znajdują się duże pokłady kruszywa naturalnego, kredy, torfu oraz wody oligoceńskiej.
Będąc w Działdowie warto zobaczyć:
- Interaktywny Szlak Zamków Gotyckich,
- Wieżę w Malinowie,
- Muzeum Pogranicza w Działdowie,
- Działdowski Ratusz,
- Willę Pani von Franckenstein,
- Zamek Krzyżacki w Działdowie.

Od Gminy Działdowo otrzymałam:
- cztery pocztówki,
- pins,
- notesik z białymi i kolorowymi karteczkami



2. Muzeum Zamkowe w Malborku (
www.zamek.malbork.pl) - to muzeum o charakterze historyczno-artystycznym oraz placówka kulturalno-naukowa. Mieści się w historycznym zamku krzyżackim w Malborku, w którym zgromadzono ponad 40 tys. muzealiów, głównie dzieł rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego. 
Muzeum Zamkowe w Malborku prowadzi działalność wydawniczą nieprzerwanie od 1962 r. i jest jednym z najaktywniejszych wydawnictw muzealnych w Polsce. Działania te Muzeum realizuje poprzez obsługę procesu edytorskiego katalogów zbiorów i wystawa czasowych, monografii naukowych oraz publikacji popularni-naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy objętych działalnością wystawienniczą, badawczą i dydaktyczną prowadzoną przez pracowników Muzeum Zamkowego w Malborku oraz publikacji informacyjno-promocyjnych. 
Nadzór merytoryczny nad działalnością wydawniczą sprawuje Dyrektor Muzeum, pełniąc jednocześnie funkcję Redaktora Naczelnego. Organem doradczym w sprawach wydawniczych jest Kolegium Wydawnicze Muzeum Zamkowego w Malborku.
W nawiązaniu do wielowiekowej tradycji, po utworzeniu Muzeum Zamkowego w roku 1961, rozpoczęto gromadzenie kolekcji bursztynu. Pozyskiwano i nadal pozyskuje się zarówno okazy naturalne, jak i dzieła sztuki: zabytkowe oraz współczesne. Zbiór przyrodniczy obejmuje ponad 700 okazów o zróżnicowanej wielkości, formach, barwach i stopniu przejrzystości, a wśród nich liczne, zawierające inkluzje zwierzęce i roślinne. Trzon kolekcji stanowią obiekty historyczne prezentujące najwyższy poziom rzemiosła bursztynniczego od czasów neolitu po okres międzywojenny. Najcenniejsze są zabytki nowożytne takie jak: fragment kolii i korale męskie z XVII wieku, opatrzony datą 1687 ołtarz, XVII- i XVIII- wieczne szkatuły i rzeźby autorstwa gdańskich artystów (m.in. Redlina i Mauchera), a także tzw. Kabinet Stanisława Augusta Poniatowskiego czy przedmioty takie jak szachy, fajki etc. Muzeum gromadzi także wyroby współczesne – począwszy od masowych, anonimowych prac z lat 60-tych po biżuterię artystyczną wysoko cenionych projektantów. W kolekcji znajdują się m.in. dzieła grupy Piro, Janusza i Waldemara Góralskich, Marii i Pawła Fietkiewiczów, Wandy i Bogdana Frydrychowiczów, Mariusza Drapikowskiego czy Pauliny Binek. Najcenniejsze dzieła z kolekcji eksponowane są na wystawie Bursztynowe konteksty, Przyziemie Skrzydła Wschodniego Zamku Średniego.

Od Muzeum Zamkowego w Malborku otrzymałam:
- ulotki i informatory,
- 4 pocztówki,
- kalendarz książkowy z długopisem,
- ołówek,

- smycz



3. Senator Alicja Chybicka (www.alicjachybicka.pl) - to polska lekarkaprofesor nauk medycznychprofesor zwyczajny na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Była prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, senator VIII X kadencji, posłanka na Sejm VIII kadencji. 
Zawodowo związana z Akademią Medyczną i następnie z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu. W 2000 została kierownikiem Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej na tej uczelni. W 2007 wybrano ją na prezesa Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, została też członkinią zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, członkinią Polskiej Akademii Nauk, rady Fundacji „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” oraz (od 2012) członkinią rady programowej Fundacji Mam Marzenie.
Jest autorką i współautorką ponad 500 publikacji z zakresu pediatrii, hematologii i onkologii dziecięcej, transplantacji komórek macierzystych, terapii genowej. 
wyborach parlamentarnych w tym samym roku została bezpartyjną kandydatką do Senatu w okręgu nr 7 z ramienia Platformy Obywatelskiej, uzyskując także poparcie Jolanty Kwaśniewskiej. W głosowaniu z 9 października 2011 zdobyła mandat senatorski, otrzymując 62 452 głosy.
W wyborach parlamentarnych w 2015 wystartowała do Sejmu z pierwszego miejsca listy PO w okręgu wrocławskim. Została wybrana na posłankę VIII kadencji, otrzymując 62 211 głosów. W Sejmie została członkinią Komisji Zdrowia oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. W 2017 została ogłoszona przez wrocławskie struktury PO kandydatką na prezydenta Wrocławia. W kwietniu 2018 Platforma Obywatelska ogłosiła jednak cofnięcie tej rekomendacji i wystawienie Kazimierza Michała Ujazdowskiego, a w sierpniu 2018 partia poparła Jacka Sutryka.
W wyborach w 2019 z ramienia Koalicji Obywatelskiej została wybrana do Senatu X kadencji (ponownie w okręgu nr 7), otrzymując 113 877 głosów.

Od Senator Alicji Chybickiej otrzymałam:
- dwa długopisy,
- kredki




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz