poniedziałek, 26 grudnia 2022

 DWIE NOWE PRZESYŁKI...


1. Politechnika Koszalińska (www.tu.koszalin.pl) - to państwowa politechnika utworzona w 1968 w Koszalinie jako Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie; od 1996 nosi obecną nazwę. Jest jedyną publiczną uczelnią techniczną na Pomorzu Środkowym i jedyną politechniką w województwie zachodniopomorskim. 

Politechnika Koszalińska zlokalizowana jest w trzech kampusach przy ulicy:
- Kwiatkowskiego,
- Racławickiej,
- Śniadeckich.
Cztery nowocześnie wyposażone domy studenckie – tworzące osiedle akademickie – znajdują się przy ulicy Rejtana. Dojazd do każdego kampusu zajmuje najwyżej kilka minut. Dogodne połączenia komunikacji miejskiej ułatwiają studentom sprawne przemieszczanie się między kampusem a osiedlem akademickim.

W skład Politechniki Koszalińskiej wchodzi sześć wydziałów:

  • Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji
  • Wydział Elektroniki i Informatyki
  • Wydział Mechaniczny
  • Wydział Nauk Ekonomicznych
  • Wydział Architektury i Wzornictwa
  • Wydział Humanistyczny

Na studentów czekają więc różnorodne kierunki, takie jak budownictwo, ekonomia, informatyka, technologia rolnicza i leśna czy transport. Co nieoczywiste w przypadku uczelni technicznej, można tu studiować także dziennikarstwo, pedagogikę albo filologię angielską. Studenci zdobywają stopnie: licencjata, inżyniera, magistra i magistra inżyniera oraz doktora.

Na uczelni aktywnie działają rozmaite koła i organizacje studenckie, w tym między innymi klub tańca, Yacht Club, chór akademicki, grupy fotograficzne, redakcje gazet i portalu studenckiego. Samorząd studencki każdego roku organizuje juwenalia, które cieszą się niezwykłą popularnością wśród żaków.
Politechnika Koszalińska zapewnia bogato wyposażone pracownie i laboratoria. Udostępnia platformę e-learningową – zainteresowani znajdą na niej materiały przydatne w codziennej nauce. Studenci mogą odbywać trzymiesięczne płatne staże w przedsiębiorstwach, których profil działalności jest ściśle związany z kierunkami kształcenia.

Od Politechniki Koszalińskiej otrzymałam:
- Informator i folder,
- Notes,
- Długopis,
- Ołówek,
- Piłeczkę,
- Brelok latarka,
- Kubek,
- Kostkę labirynt z kulką,
- Smycz.



2. Powiat Wałecki (www.powiatwalecki.pl) - to  powiat w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto WałczPowiat położony jest w południowo-wschodniej części woj. zachodniopomorskiego, na Pojezierzu Wałeckim i Równinie Wałeckiej. W zachodniej części gminy Człopa znajduje się wschodnia część Drawieńskiego Parku Narodowego
Wałcz oraz jego piękne okolice z licznymi lasami, jeziorami oraz ładnymi krajobrazami na stosunkowo znacznych obszarach zachował swój naturalny charakter. Na terenie powiatu znajduje się wiele rezerwatów przyrody m.in. “Wielki Bytyń” w gminach Mirosławiec, Tuczno i Wałcz, w którym występują 247 gatunków roślin w tym 17 gatunków drzew. Bogaty świat zwierząt: dziki, sarny, jelenie, lisy, borsuki, kuny leśne, łasice, wydry, bobry, żubry, wilki, rysie, orliki krzykliwe i wiele innych. Są tu szlaki turystyczne: piesze, rowerowe, wodne, baza noclegowa, sportowa, rekreacyjna.
Główne kierunki rozwoju powiatu związane są z turystyką i rolnictwem.

Do głównych atrakcji powiatu można zaliczyć:
- Ośrodek "Morzycówka",
- Park Linowy w Rudnicy,
- Zamek Wedlów w Tucznie,
- Wał Pomorski,
- Średniowieczne Grodzisko,
- Magiczna Górka w Strącznie,
- Zagroda Żubrów w Jabłonowie.

Od Powiatu Wałeckiego otrzymałam:
- Kubek,
- Drewnianą linijkę,
- Folder Powiatu Wałeckiego,
- Pocztówkę.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz