wtorek, 28 lutego 2023

 DZISIEJSZE PRZESYŁKI...


1. Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy (www.muzeum-kupiectwa.pl) -  Świdnickie muzeum powstało w 1967 roku. Jest to jedyne tego rodzaju muzeum w Polsce, które szeroko zajmuje się tematem handlu w dawnych czasach i posiada tak wiele eksponatów z nim związanych. Hol muzeum jest zarazem częścią historycznego świdnickiego ratusza. Można tu zobaczyć niewielką ekspozycję dotyczącą świdnickich Żydów w średniowieczu. Stąd kierujemy się dalej w stronę aranżacji apteki z przełomu XIX i XX wieku. Z saloniku aptecznego przechodzimy do kolejnego pomieszczenia, które niegdyś stanowiło fragment średniowiecznych sukiennic. W tej sali możemy oglądać aranżację dawnej karczmy z początku XX wieku. W tym samym pomieszczeniu znajduje się również aranżacja sklepu kolonialnego z początku XX wieku. W kolejnej sali przedstawiono aranżację targu, jaki odbywał się od średniowiecza w Świdnicy. W muzeum jest okazja obejrzeć aranżację Stacji Paliw sprzed II wojny światowej. W następnej sali znajdują się tzw. realia kupieckie, czyli przedmioty stanowiące wyposażenie sklepów. Są wśród nich np. maszyny liczące – sumatory, arytmometry, drukowane rachunki z logiem, np. firmy Philips, tabliczki służące do rachowania oraz kasetki na pieniądze. Dalsze zwiedzanie kontynuujemy udając się w prawo. Mają Państwo niepowtarzalną okazję aby przebywać w „starej uliczce targowej” do której śmiało można porównać owe kramy bogatych kramarzy. Wchodząc do kolejnej sali jest okazja się przekonać o tym, co w dużej mierze zadecydowało o potędze handlowej średniowiecznej Świdnicy. Było to nic innego jak miejscowe piwo. Obok, w nieco mniejszej sali, możemy podziwiać dawne naczynia, które zapewne służyły do spożywania szlachetnego świdnickiego napoju. Są tu garnki gliniane, a także późnośredniowieczny puchar szklany – niezmierna rzadkość. W głębi sali znajduje się aranżacja XVIII wiecznej izby karczemnej. Oprócz tego, że można w niej było napić się piwa i posilić, znajdowano też rozrywkę w grze w kości, czy karty. Często towarzyszyło temu palenie przez mężczyzn fajek.
Na piętrze starego, średniowiecznego ratusza w jego najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu, znajduje się ekspozycja poświęcona historii Świdnicy. Wiedzie do niej późnogotycki portal, który z obu stron posiada inicjały oznaczające Jezusa Chrystusa (IHS, XPS). W nadprożu portalu znajduje się łacińska inskrypcja, która głosi: felix civitas, quae tempore pacis timet bella – „szczęśliwe miasto, które w czasie pokoju obawia się wojen”. Ponadto w portalu widoczne są gmerki, czyli znaki pozostawione przez jego twórców. Na środku sali umieszczono makietę przedstawiającą Świdnicę XVII wieku. Makieta została zbudowana na podstawie widoków miasta z tego okresu.  Z Sali Rajców przechodzimy do galerii obrazów. Nad wiodącym do niej wejściu znajduje się herb Johanna Joachima Michaela von Sinzendorfa, który jest fundatorem kolumny Św. Trójcy znajdującej się na świdnickim Rynku. Kolejną i ostatnią salą muzeum jest salonik. Umieszczono w nim piękne, niezwykle cenne, barokowe meble oraz replikę stołu i krzeseł wykonanych w stylu XIX – wiecznych mebli angielskich. 

Od Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy otrzymałam:
- dużo ulotek



2. Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej (www.centrumpaderewskiego.pl)  to dwór, który należał do Ignacego Paderewskiego. W 1990 urządzono w nim muzeum Paderewskiego oraz siedzibę Centrum Paderewskiego Tarnów-Kąśna Dolna. Dwór w Kąśnej to jedyna zachowana w świecie posiadłość, w której Ignacy Jan Paderewski mieszkał i tworzył. Stałą ekspozycję stanowią meble oraz przedmioty użytkowe należące do Muzeum Narodowego w Warszawie. Całości dopełniają pamiątki związane z Patronem miejsca, które przybliżają jego publiczne i prywatne życie. 
16 paźdzernika 1983 roku w jesiennej sceneri, przy szeleszczącym wietrze i śpiewie ptaków, w samo południe na dworskim ganku, po raz pierwszy od wyjazdu Paderewskiego z Kąśnej, zabrzmiała tu jego piękna muzyka fortepianowa, którą zaprezentował Janusz Grzelązka. Od tamtej pory Centrum Paderewskiego zorganizowało setki koncertów  – od kameralych począwszy, poprzez występy orkiestr i chórów, na galach operowych i operetkowych skończywszy. Występują tu soliści i kameraliści. Wokaliści i instrumentaliści. Wirtuozi i wykonawcy, którzy stawiają dopiero pierwsze estradowe kroki. Ciepłe wnętrza Dworu, niespotykana nigdzie indziej atmosfera Sali Koncertowej Stodoły i gościnne progi Domu Pracy Twórczej sprawiają, że każdy czuje się tutaj dobrze.
Główne cele Centrum to upowszechnianie muzyki klasycznej i propagowanie pamięci o Paderewskim. Odbywają się tu m.in. koncerty i warsztaty muzyczne. 

Od Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej otrzymałam:
- smycz,
- dwie płyty,
- zeszyt do nut,
- pocztówki,
- książki



3. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (www.gov.pl/web/premier)aparat pomocniczy Prezesa Rady Ministrów. Powstała w wyniku reformy centrum administracji w 1997, przejmując część zadań Urzędu Rady Ministrów. Prezesem Rady Ministrów jest Mateusz Morawiecki. 

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zapewnia obsługę premiera i Rady Ministrów. Dba o współpracę rządu m.in. z prezydentem i parlamentem. Pomaga premierowi sprawnie kierować pracami rządu i reprezentować Polskę na arenie międzynarodowej. Pracuje też dla pełnomocników, komitetów, komisji wspólnych, rad, zespołów oraz innych organów pomocniczych rządu.
Kancelaria Premiera to także urząd. To u nich podejmowany jest szereg kluczowych decyzji, które dotyczą naszego państwa i obywateli. W każdy wtorek w sali im. A. Frycza Modrzewskiego odbywają się posiedzenia Rady Ministrów. Wtedy premier wspólnie z wicepremierami i ministrami podejmuje szereg decyzji i ustaleń przyjmując m.in. ustawy, rozporządzenia i uchwały. Zanim jednak tak się stanie, projekty dokumentów trafiają pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów, który dla rządu pełni rolę doradczą.
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów analizują i monitorują również działania administracji rządowej. Robimy to po, aby zadowolenie społeczeństwa z pracy urzędów było na jak najwyższym poziomie.
Tak budują nowoczesne państwo, które ma służyć dobru Polski i Polaków.

Od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów otrzymałam:
- dwa workoplecaki,
- smycz,
- kredki,
- kolorowankę,
- zeszyt,
- zestaw: notes, przybory i karteczki,
- piórnik z przyborami,
- pendrive,
- breloczek,
- książka,
- opaska z latarką,
- pins










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz