poniedziałek, 16 kwietnia 2018

PRZESYŁKI...


1. Muzeum Mleka w Grajewie (http://www.muzeummleka.pl/pl/) powstało w 2016 roku i jest jednym z obiektów Grajewskiego Centrum Kultury. To jedyna tego typu placówka w Polsce, która stała się ciekawą atrakcją turystyczną regionu. Muzeum Mleka jest obiektem multimedialnym i atrakcyjnym zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Każdy element wystawy został zaprojektowany tak, by z jednej strony umożliwiał pozyskanie wiedzy, z drugiej – dawał zabawę dzieciom i rodzicom. Odwiedzający, poprzez zabawę i wzajemną interakcję z elementami wystaw mogą poznawać np. ciekawą historię mleczarstwa.  
Ekspozycję muzealną tworzy siedem stref:
  • Łąka,
  • Historia i Kultura,
  • Powrót do przeszłości,
  • Droga mleka,
  • Bar mleczny,
  • Laboratorium,
  • Mleko na co dzień.

Uważne przejście każdej z nich pozwala zdobyć informacje i ciekawostki, które przydają się w ostatnim etapie zwiedzania, czyli quizie. Prawidłowe rozwiązanie testu to nagroda niespodzianka, miły upominek. Dodatkową atrakcją muzeum jest jego maskotka – Krówka Matylda.

Otrzymałam od nich przesyłkę, a w niej:

- magnes z drewnianą krową,
- ulotka,
- magnes z notesikiem,
- długopis,
- 2 pocztówki.

 

2. CIT Lubliniec (klik) - to miasto w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim. Ziemia Lubliniecka obfituje w zabytki architektury. Nie brakuje zabytkowych zespołów pałacowo-parkowych. Wśród nich szczególnie warte obejrzenia znajdują się:
- w Koszęcinie,
- w Kochcicach,
- w Czarnym Lesie, koło Woźnik.
Atrakcją Ziemi Lublinieckiej są również bardzo liczne zabytki architektury sakralnej, przede wszystkim drewniane kościółki, kapliczki i dzwonnice z XVII, XVIII i XIX wieku, m.in.:
- w Koszęcinie,
- w Gwoździanach,
- w Boronowie,
- w Cieszowej,
- w Woźnikach,
- w Sadowie.
Miejscem wartym odwiedzenia jest znajdujące się w Lisowicach muzeum paleontologiczne, w którym znajdują się m.in. znalezione w pobliskim Lipiu Śląskim unikalne kości dinozaurów. 
Otrzymałam od nich przesyłkę, a w niej:
- magnes z notesem,
- smycz,
- ulotka,
- mapa administracyjno-turystyczna,
- 3 pocztówki,
- 2 naklejki,
- magnes.


3. Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie (http://www.muzeum-wegorzewo.pl) istnieje od 1991 roku i mieści się w zabytkowym budynku o charakterze podmiejskiego dworku, który został wzniesiony około 1737 roku. Gromadzone są tu muzealia z obszaru Mazur i Warmii oraz z terenów macierzystych dzisiejszych mieszkańców tego Regionu. W zbiorach znajdują się przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, tkaniny i odzież, akcesoria obrzędowe, sztuka ludowa... Wśród nich wyróżniają się obrazy Tymoteusza Muśki, rzeźby Stanisława Cierniaka, Aleksandra Słomińskiego, Jana Girwidza, Stanisława Reka oraz bogata kolekcja unikalnych pisanek, wycinanek, kwiatów z tkanin i bibułki. Obok zabytków etnograficznych w swoich zbiorach Muzeum posiada także zabytki historyczne oraz archeologiczne. Muzeum prowadzi badania naukowe, współpracując m.in. z ośrodkami akademickimi w Toruniu, Warszawie, Wrocławiu oraz muzeami i placówkami badawczymi w kraju, a także za granicą. Organizuje konferencje i seminaria naukowe oraz popularno–naukowe. W Muzeum znajduje się również biblioteka naukowa gromadząca różnojęzyczne publikacje etnograficzne, historyczne, archeologiczne itp. 
Otrzymałam od nich przesyłkę, a w niej:
- mapa turystyczna,
- ulotki,
- 4 pocztówki,
- magnes,
- folder z atrakcjami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz