wtorek, 4 kwietnia 2017

KOLEJNE PRZESYŁECZKI...



1. Gmina Łubniany (http://www.lubniany.pl) - to gmina wiejska w województwie opolskim, w powiecie opolskim. Jednym z głównych atutów turystyczno - przyrodniczych gminy są lasy wchodzące w strukturę Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Na uwagę przyjezdnych zasługuje kaplica leśna zwana „Studzionką” z XVIII wieku, stanowiąca miejsce kultu religijnego, z uwagi na wypływające tam cudowne źródełko. Ponadto przez gminę Łubniany przebiega szlak „Drewnianych zabytków architektury sakralnej”, a na jego trasie stoi zabytkowy kościółek p.w. Św. Barbary w miejscowości Kolanowice. Przepiękne krajobrazy nad rzeką to idealne połączenie aktywnego wypoczynku z relaksem wśród otaczającej przyrody. Doskonałe miejsca znajdą tutaj także amatorzy wędkowania i grzybobrania, w które obfitują okoliczne lasy. Ciekawym obiektem jest wieża ciśnień znajdująca się przy stacji kolejowej w miejscowości Jełowa. Od Gminy Łubniany otrzymałam przesyłkę, a w niej: mapka.



2. Gmina Czchów (http://www.czchow.pl/) - to gmina miejsko - wiejska położona w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim. Ziemia Czchowska posiada bardzo dużo walorów turystycznych, m.in.:
Pozostałości Zamku w Czchowie,
Odbudowany Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce,
Sanktuarium Matki Bożej Królowej Doliny Dunajca w Domosławicach,
- Sanktuarium Pana Jezusa Miłosiernego na Kozieńcu.
Najwyższe wzniesienia, takie jak: Machulec, Głowaczka, Szpilówka, są idealnymi punktami widokowymi. Od Gminy Czchów otrzymałam przesyłkę, a w niej:
- pocztówkę,
- folder informacyjny.



3. Województwo Podkarpackie (http://www.podkarpackie.pl/) - jedno z 16 województw położone w południowo - wschodniej Polsce. Na Podkarpaciu warto jest odwiedzić miejsca tj.:
- Rynek w Rzeszowie,
- Zamek w Łańcucie,
- Skansen w Sanoku,
- Galeria Zdzisława Beksińskiego w Sanoku,
- Bieszczadzki Park Narodowy,
- Jezioro Solińskie nad Soliną,
- Zamek w Baranowie Sandomierskim,
- Ratusz w Rzeszowie,
- Park Etnograficzny i Skansen w Kolbuszowej,
- Muzeum Dobranocek w Rzeszowie,
- Twierdza w Przemyślu
oraz wiele wiele innych miejsc, których nie sposób wymienić.
Od Samorządu Województwa Podkarpackiego otrzymałam przesyłkę, a w niej 4 książeczki związane z województwem.




4. Gmina Puchaczów (http://www.puchaczow.pl) - położona jest w centralnej części powiatu łęczyńskiego, w województwie lubelskim. W gminie Puchaczów w miejscowości Ciechanki powstało „małe zoo”. Powierzchnia „małego zoo” jest niewielka, a możemy zobaczyć w nim takie zwierzęta jak daniele, lamę oraz piękne kolorowe ptaki m.in. pawie, bażanty, papugi i kaczki. „Małe zoo” jest bardzo fajną atrakcją dla dzieci, jak i rodziców, którzy w miły sposób mogą spędzić czas wolny na świeżym powietrzu, obcując z przyrodą i pięknymi krajobrazami. Obszar Gminy Puchaczów to wymarzone miejsce wycieczek rowerowych, ogromna ilość dróg polnych, bocznych czy leśnych dróżek i ścieżek, prowadzących przez przepiękne zakątki przyrody lub przez miejscowe wioski oferuje idealne warunki dla turystyki rowerowej. Od Gminy Puchaczów otrzymałam przesyłkę, a w niej:
- notes,
- długopis,
- smycz,
- folder informacyjny.




5. Gmina Czarnocin (http://www.czarnocin.com.pl/) - gmina wiejska położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kazimierskim. Warto tu zobaczyć:
- Budynek dawnego zboru ariańskiego we wsi Cieszkowy,
- Kościół p.w. Wniebowzięcia Matki Boskiej w Czarnocinie,
Cegielnia z początku XX w. w Kolosach,
Park Podworski z pierwszej połowy XIX w. w Miławczycach,
Grodzisko w Stradowie. 
Od Gminy Czarnocin otrzymałam przesyłkę, a w niej:
- folder informacyjny,
- smycz.



6. Regionalna Dyrekcja LP Lubelszczyzny (http://www.lublin.lasy.gov.pl) została utworzona 29 lipca 1944 roku. Jej obszar działania obejmuje prawie całe województwo lubelskie (poza powiatem łukowskim), północny skrawek województwa podkarpackiego oraz wschodni skrawek województwa mazowieckiegoNa obszarze RDLP w Lublinie znajdują się 2 parki narodowe i 17 parków krajobrazowych. Dostałam od nich przesyłkę, a w niej: foldery informacyjne. 



7. Starostwo Powiatowe w Nysie (http://www.powiat.nysa.pl/) powiat położony województwie opolskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Warto odwiedzić tu Pojezierze Nysy Kłodzkiej. W skład tego pojezierza wchodzą jeziora: Nyskie, Otmuchowskie i Paczkowskie składające się z dwóch zbiorników Kozielno i Topola. Warto również odwiedzić Góry Opawskie. Na terenie Gór Opawskich można aktywnie wypocząć, uprawiając turystykę pieszą na oznakowanych szlakach i ścieżkach przyrodniczo - dydaktycznych, a także turystykę rowerową na oznakowanych trasach dla rowerów turystycznych i górskich. Dodatkową atrakcją jest kąpielisko leśne w Pokrzywnej z „parkiem linowym” oraz baseny przy ośrodkach wczasowych. Są tu również trzy muzea warte zwiedzenia:
- Muzeum Powiatowe w Nysie,
- Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowcach - Opolu,
- Muzeum Gazownictwa w Paczkowie.
Są tu również szlaki piesze oraz trasy rowerowe. Od Starostwa Powiatowego w Nysie dostałam przesyłkę, a w niej:
- 2 pocztówki,
- zakładka,
- foldery informacyjne.




8. Gmina Dębowa Kłoda (http://debowakloda.pl/) - gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie parczewskim. Na obszarze gminy znajdują się dwa rezerwaty:
- Rezerwat Przyrody Królowa Droga;
- Rezerwat Przyrody Lasy Parczewskie.
Od Gminy Dębowa Kłoda otrzymałam przesyłkę, a w niej:
- foldery informacyjne,
- mapa turystyczna.




9. Muzeum w Bystrzycy Kłodzkiej (http://www.muzeum-filumenistyczne.pl/) - jedyne w Polsce muzeum filumenistyczne, w którym zgromadzone są eksponaty związane z ogniemzapałkami i zapalniczkamiMuzeum Filumenistyczne posiada bogate zbiory różnych przedmiotów do niecenia ognia (zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne oraz chemiczne, krzesiwa metalowe i skałkowe oraz starożytne lampy oliwne). 
Od Muzeum Filumenistycznego otrzymałam sporą przesyłkę, a w niej:
- naklejki,
- ulotki i foldery informacyjne,
- 7 pocztówek,
- 2 zakładki do książek,
- 2 zeszyty ćwiczeń dla dzieci :)



10. Województwo Podlaskie - Wrota Podlasia (https://www.wrotapodlasia.pl/)województwo podlaskie położone jest w północno - wschodniej części Polski. Sąsiaduje z trzema województwami: warmińsko - mazurskim, mazowieckim  i na krótkim odcinku z lubelskim. Do dzisiaj zachowały się w województwie podlaskim naturalne krajobrazy, puszcze i lasy,  jeziora oraz doliny rzek. W regionie są cztery parki narodowe:
Białowieski Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy
Narwiański Park Narodowy
Wigierski Park Narodowy.
Jest tu kilka miejsc, które warto zwiedzić, m.in.:
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki,
Pracownia Filmu Dźwięku i Fotografii Niezbudka,
Góra Królowej Bony, Wzgórze św. Wawrzyńca,
- Katedra Łomżyńska p.w. św. Michała Archanioła,
- Plac Jana Pawła II, Seminarium Duchowne - dawny Pałac Gubernatorstwa,
- Pałac Starzeńskich w Ciechanowcu,
- Ruiny polskiego schronu bojowego w Augustowie,
- Międzynarodowe Centrum Dialogu,
- Pacowa Chata - wioska tematyczna,
- ,,Bunkry" w Bakałarzewie
oraz wiele wiele innych wartych odwiedzenia miejsc. Od Województwa Podlaskiego otrzymałam również sporą przesyłkę, a w niej:
- 3 paszporty turystyczne,
- opaskę na rękę,
- magnes,
- mapkę turystyczną,
- książkę z atrakcjami,
- notes.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz